Manchester United

Era Matta Matta Busby'ego (1945-1969):

W październiku 1945 trenerem Manchesteru United został Matt Busby, który objął wielką kontrolę nad selekcją zawodników, transferami i sesjami treningowymi. Busby doprowadził zespół do drugiego miejsca w lidze w 1947, 1948 i 1949, a także do zwycięstwa w Pucharze Anglii w 1948. Cztery lata później klub zdobył pierwsze mistrzostwo Anglii od 41 lat. Wygrał także rozgrywki ligowe w 1956 i 1957. Ówczesny zespół Manchesteru United media określiły mianem "Dzieci Busby'ego", ponieważ średnia wieku zawodników wynosiła 22 lata. W 1957 został pierwszym angielskim zespołem, który uczestniczył w Pucharze Europy, mimo obiekcji ze strony the Football League, która w poprzednim sezonie odmówiła udziału w tych rozgrywkach Chelsea. Podczas drogi do półfinału, w którym Manchester United przegrał z Realem Madryt, zespół odniósł najwyższe zwycięstwo w historii pokonując 10:0 Anderlecht.

6 lutego 1958 w czasie podróży z ćwierćfinałowego meczu ze Crveną Zvezdą Belgrad, samolot z zawodnikami Manchesteru United, pracownikami klubu i dziennikarzami rozbił się podczas startowania po tankowaniu w Monachium. W katastrofie tej poniosły śmierć 23 osoby, w tym ośmiu piłkarzy – Geoff Bent, Roger Byrne, Eddie Colman, Duncan Edwards, Mark Jones, David Pegg, Tommy Taylor i Billy Whelan, a kilkanaście zostało rannych.

Szkoleniowiec zespołu rezerw Jimmy Murphy tymczasowo objął pierwszą drużynę, podczas gdy Busby dochodził do zdrowia. Doprowadził on Manchester United do finału Pucharu Anglii, w którym przegrał z Boltonem Wanderers. Z powodu katastrofy jaka spotkała klub, UEFA zaprosiła go do uczestnictwa w Pucharze Europy. Mimo zgody the Football Association, the Football League nie pozwoliło Manchesterowi United uczestniczyć w tych rozgrywkach, ponieważ do nich się nie zakwalifikował. Busby w latach 60. przebudował drużynę sprowadzając takich pilkarzy jak Denis Law i Pat Crerand oraz wprowadzając do pierwszego zespołu kolejną generację młodych zawodników, takich jak George Best. Manchester United w 1963 zdobył Puchar Anglii, a w kolejnym sezonie zajął drugie miejsce w lidze. Rok później udało mu się wygrać rozgrywki ligowe, a sukces ten powtórzył także w 1967. W kolejnym sezonie stał się pierwszym angielskim zespołem, który zdobył Puchar Europy pokonując w finale 4:1 Benficę. W ówczesnej drużynie Manchesteru United występowało trzech zdobywców Złotej Piłki – Bobby CharltonDenis Law i George Best. Matt Busby w 1969 zrezygnował ze stanowiska trenera i zastąpił go szkoleniowiec zespołu rezerw, a także były zawodnik klubu – Wilf McGuinness.


"Dzieci Busby'ego".

Lata 1969-1986:

Manchester United w sezonie 1969/1970 zajął ósme miejsce w lidze, a kolejne rozgrywki rozpoczął słabo. Z tego powodu Busby tymczasowo został trenerem pierwszego zespołu, a McGuinness powrócił na stanowisko trenera drużyny rezerw. W czerwcu 1971 zatrudniono Franka O'Farrella, ale w grudniu 1972 zastąpił go Tommy Docherty. Docherty uchronił Manchester United przed spadkiem w tamtym sezonie, ale w 1974 już mu się to nie udało. W tym czasie Best, Law i Charlton opuścili klub. W pierwszym sezonie w drugiej lidze zespół wywalczył awans, a w 1976 dotarł do finału Pucharu Anglii, w którym przegrał z Southampton. Rok później triumfował w tych rozgrywkach pokonując Liverpool 2:1. Niedługo po tym Docherty został zwolniony, ponieważ wykryto jego  z żoną klubowego fizjaterapeuty.

Dochertromansy'ego zastąpił Dave Sexton latem 1977. Do zespołu sprowadził między innymi Joego Jordana, Gordona McQueena, Gary'ego Baileya i Raya Wilkinsa. Manchester United zajął drugie miejsce w lidze w sezonie 1979/1980 i przegrał w finale Pucharu Anglii z Arsenalem. Sexton został zwolniony w 1981, mimo iż zespół wygrał ostatnie siedem meczów pod jego wodzą. Zastąpił go Ron Atkinson, który zakontraktował Bryana Robsona z West Bromwich Albion za najwyższą kwotę w historii brytyjskiej piłki nożnej. Nowy trener doprowadził Manchester United do dwóch zwycięstw w Pucharze Anglii w ciągu trzech lat (1983 i 1985). W sezonie 1985/1986 w pierwszych 15 meczach zespół odniósł 13 zwycięstw i dwukrotnie zremisował. Był z tego powodu faworytem do tytułu mistrza kraju, ale ostatecznie zajął czwarte miejsce. W listopadzie Atkinson został zwolniony.

Bryan Robson był kapitanem Manchesteru United przez 12 lat, więcej niż jakikolwiek inny zawodnik.

 Era Aleksa Fergusona (1986-2013):

W dzień zwolnienia Atkinsona do klubu przybył Alex Ferguson i jego asystent Archie Knox. Doprowadzili zespół do 11. miejsca w lidze. Mimo zajęcia drugiej lokaty w kolejnym sezonie, rok później Manchester United zakończył rozgrywki ponownie na 11. miejscu. Pojawiły się plotki o planowanym zwolnieniu Fergusona, ale zwycięstwo nad Crystal Palace w finale Pucharu Anglii 1990 uratowało jego posadę. W kolejnym sezonie Manchester United zdobył Puchar Zdobywców Pucharów i wygrał Superpuchar Europy pokonując 1:0 Crvenę zvezdę Belgrad. W letnim okienku transferowym klub pozyskał za sumę 1,8 mln euro Érica Cantonę. W 1992 po raz drugi z rzędu zagrał w finale Pucharu Ligi Angielskiej. Tym razem pokonał 1:0 Nottingham Forest w meczu rozegranym na Wembley. W 1993 po raz pierwszy od 1967 został mistrzem Anglii, a rok później po raz pierwszy od 1957 uczynił to dwa razy z rzędu. W tym samym sezonie wygrał także rozgrywki Puchar Anglii, przez co zdobył pierwszy w klubowej historii Dublet. Rok później do klubu dołączył Andrew Cole.

W sezonie 1998/1999 Manchester United został pierwszym klubem, który wygrał rozgrywki Premier League, Ligę Mistrzów i zdobył Puchar Anglii w jednym sezonie – tak zwaną "potrójną koronę". W finale Ligi Mistrzów do 90. minuty przegrywał 1:0, ale gole Teddy'ego Sheringhama i Ole Gunnara Solskjæra zapewniły Manchesterowi United zwycięstwo nad Bayernem Monachium. Zespół po pokonaniu w finale 1:0 Palmeirasu zdobył także Puchar Interkontynentalny. Po tych sukcesach Alex Ferguson otrzymał od Elżbiety II tytuł szlachecki.

W 2000 roku kontrakt podpisał francuski stoper Laurent Blanc. Zespół prowadzony przez Fergusona wygrał Premier League w 2000 oraz 2001. Mimo, że do klubu pozyskano takie gwiazdy jak Ruud van Nistelrooy, Juan Sebastián Verón czy Diego Forlán to rozgrywki w kolejnym sezonie klub zakończył na drugim miejscu, ale rok później odzyskał tytuł. Latem tamtego roku za rekordową sumę 46 mln euro sprowadzono obrońcę Rio Ferdinanda. W 2004 roku zdobył Puchar Anglii pokonując w finale na Millennium Stadium w Cardiff 3-0 Millwall. W letnim okienku transferowym poprzedzającym sezon 2005/06 klub sprowadził Patrice Evre, Parka Ji-Sunga, Nemanje Vidicia oraz Edwina van der Sara. Niespodziewanie w sezonie 2005/2006 Manchester United po raz pierwszy od ponad dekady nie awansował do fazy pucharowej Ligi Mistrzów. Zajął jednak w lidze drugie miejsce oraz pokonał Wigan Athletic w finale pucharu Ligi. W kolejnych dwóch latach zespół ponownie zostawał mistrzem kraju, a w 2008 wygrał także Ligę Mistrzów po pokonaniu w finale na moskiewskich Łużnikach po rzutach karnych Chelsea. Był to 759. mecz w barwach "Czerwonych Diabłów" Ryana Giggsa, który pobił tym samym rekord należący do Bobby'ego Charltona. W grudniu zespół wygrał Klubowe Mistrzostwa Świata, a wiosną zdobył trzeci z rzędu tytuł mistrza kraju i wygrał Puchar Ligi.

Latem do Realu Madryt za rekordową kwotę 80 mln funtów został sprzedany Cristiano Ronaldo. Na jego miejsce sir Alex Ferguson sprowadził Mame Dioufa, Michaela Owena oraz Antonio Valencie. W 2010 roku po pokonaniu w finale Aston Villi podopieczni Fergusona obroni wywalczony sezon wcześniej Puchar Ligi.

Po zajęciu drugiego miejsca w sezonie 2009/2010, Manchester United w 2011 roku wywalczył 19. tytuł mistrzowski. Dotarł także do finału Ligi Mistrzów, w którym nie dał rady Barcelonie.

Latem 2012 roku klub zakupił napastnika Robina van Persiego. Sezon 2012/2013 zespół zakończył zdobyciem 20. tytułu mistrza Anglii – trofeum zapewnił sobie cztery kolejki przed końcem rozgrywek (3:0 z Aston Villą). W tym samym sezonie United odpadli w 1/8 finału Ligi Mistrzów z Realem Madryt  oraz w ćwierćfinale FA Cup z Chelsea.

 8 maja 2013 Alex Ferguson podjął decyzję, że po zakończeniu sezonu zakończy pracę w Manchesterze United. 1 lipca 2013 zastąpił go David Moyes, dotychczasowy menedżer Evertonu F.C.

1.                     2.                      3.

1. sir Alex Ferguson.

2. Ryan Giggs jest najbardziej utytułowanym zawodnikiem w historii angielskiej piłki nożnej.

3. Cristian Ronaldo jako piłkarz Manchesteru United (obecnie jest zawodikiem Realu Madryt).

David Moyes (2013–2014): 

9 maja 2013 ogłoszono, że nowym trenerem Manchesteru United zostanie David Moyes. Pierwszym transferem Davida Moyesa był Guillermo Varela. Został zakupiony za 2,8 mln euro z urugwajskiego klubu Club Atlético Peñarol. Tuż przed zamknięciem okienka transferowego do klubu sprowadzono belgijskiego pomocnika Marouane Fellainiego za kwotę 27,5 mln funtów. Wraz z odejściem sir Alexa Fergusona karierę piłkarską zakończył Paul Scholes. 11 sierpnia 2013 roku United pokonało 2:0 Wigan Athletic i tym samym wywalczył Tarczę Wspólnoty. Było to pierwsze i zarazem ostatnie trofeum zdobyte pod wodzą Szkota. 22 września na Etihad Stadium Manchester United zmierzył się w meczu derbowym z Manchesterem City. Podopieczni Moyesa zostali pokonani 1:4. Jedyną bramkę zdobył w 87. minucie meczu Wayne Rooney. W zimowym oknie transferowym klub pozyskał hiszpańskiego pomocnika Juana Matę za rekordową w historii klubu kwotę 37,1 mln funtów. Hiszpan zadebiutował w wygranym przez United 2:0 meczu z Cardiff City. 25 marca 2014 na Old Trafford Manchester United zagrał drugi w lidze derbowy mecz z Manchesterem City. Mecz zakończył się i tym razem porażką "Czerwonych Diabłów" 0:3. 22 kwietnia Moyes został zwolniony przez zarząd z funkcji menadżera United. Powodem zwolnienia były słabe wyniki drużyny. Zespół prowadzony przez niego zajął dopiero siódme miejsce, nie kwalifikując się nawet do Ligi Europy. Jego tymczasowym następcą został Ryan Giggs.

David Moyes - zkoleniowiec klubu od 2013 do 2014.

Louis Van Gaal (obecny trener):

19 maja 2014 Louis Van Gaal został ogłoszony jako nowy szkoleniowiec drużyny. Asystentem Holendra został Ryan Giggs, który po 24 latach gry dla "Czerwonych Diabłów" zakończył piłkarską karierę. Pierwszym transferem Van Gaala był hiszpański pomocnik Ander Herrera. Klub pozyskał go za sumę 29 milionów funtów z Athleticu Bilbao. Pierwszy mecz pod wodzą nowego managera miał miejsce 24 lipca 2014, gdy Manchester United w meczu towarzyskim pokonał Los Angeles Galaxy 7:0. 26 sierpnia 2014 roku Manchester United pozyskał argentyńskiego pomocnika Ángela Di Maríę za kwotę 59,7 mln funtów, zostając przy tym najdrożej kupionym piłkarzem na Wyspach Brytyjskich.

Obecny trener Manchesteru United Louis Van Gaal.



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl